ATMEGA162-16AU Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : ATMEGA162-16AU
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : AVR® ATmega
Place of Origin : Original
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Delivery Time : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 100000
Contact Now
ATMEGA162-16AU Specifications
Part Status Active
Core Processor AVR
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)